|
Kolejny sukces Cheerleaderek |
 II miejsce dla CHEERLEADEREK
Dziewczęta zespołu cheerleaderek "Gasparo" wzięły udział poraz kolejny w POWIATOWYM TURNIEJU SZKOLNYCH ZESPOŁÓW TAŃCA CHEERLEADERK w Blachowni.
W konkursie brało udział sześć zespołów.
Nasze cheerleaderki wytańczyły II miejsce. I miejsce zajął zespół gospodarzy z Blachowni.
Udział w zajęciach tanecznych sprawia dziewczętom dużą radość, o czym świadczy m.in. stale powiększający się skład zespołu. W tym roku do zespołu należą 22 uczennice: Olga Szymańska, Natalia Fleites-Jończyk, Olga Gągała, Weronika Suszek, Weronika Śledź, Agnieszka Andzel, Oliwia Kondys, Zuzanna Strączyńska, Wiktoria Kaczor, Weronika Derda, Paulina Pluta, Patrycja Stachurska, Olga Tomalska, Marta Flisowska, Andzelika Zębik, Matylda Strączyńska, Marlena Zębik, Olga Jarosz, Dominika Kosielak, Julia Gawron, Olga Luks, Milena Olesik.
Zespół przygotowała Alicja Matyja.
|
Sukcesy recytatorów |

SUKCESY RECYTATORÓW
W tym roku szkolnym marzec był miesiącem słowa.
W niedzielę 5 marca w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje do XXII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego w trzech kategoriach wiekowych.
Repertuar każdego z recytatorów z gimnazjum obejmował utwór poetycki i fragment prozy. Tegoroczne artystyczne jury w składzie:
Dorota Musiał – teatrolog, instruktor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie,
Hanna Zbyryt – aktorka, Ryszard Sidorkiewicz – polonista, poeta
po wysłuchaniu 36 uczestników eliminacji gminnych wyłoniło szóstkę laureatów, którzy otrzymali równocześnie promocję do etapu powiatowego.
Lauretami w III kategorii zostali:
I miejsce Julia Piasecka – Gimnazjum w Zrębicach
II miejsce Wiktoria Kiebdój – Gimnazjum im. Kaspra Karlińskiego w Olsztynie
SUKCESY RECYTATORÓW - KOLEJNY ETAP
17 marca nasi uczniowie brali udział w VIII powiatowym Konkursie Recytatorskim pt. „Polska – moja Ojczyzna” organizowanym w Zespole Szkół w Zrębicach.
Miłosz Kuter – uczeń kl. III b recytujący wiersz Jana Kasprowicza „Rzadko na moich ustach” spodobał się jurorom najbardziej i zajął I miejsce.
Drugą nagrodę wywalczył Brunon Olewiński z kl. I a prezentujący wiersz Adama Pajgerta pt. „Karliński”.
Obu recytatorom gratulujemy.
Uczniów przygotowały polonistki: Justyna Ciepiela i Beata Dębska .
|
Dzień liczby PI |

DZIEŃ LICZBY PI
To święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych, także w Polsce.
Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.
Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco z inicjatywy Larry’ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.
Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie, święto to nie jest zbytnio popularne na naszym kontynencie, ale my włączyliśmy się w obchody tego święta. Przedstawiciele Parlamentu Szkolnego przygotowali interesującą prezentację na temat liczby Pi, a potem zaprosili chętnych do zabawy. Zadanie polegało na znalezieniu największej liczby wyrazów zawierających sylabę pi. Zabawa nie wzbudziła entuzjazmu jedynie w uczniach klasy III b – więc ich wygrana bardzo wszystkich zaskoczyła.

|
Teatr |
 SPEKTAKL pt. „Balladyna”
Uczniowie naszej szkoły często mają możliwość obcować ze sztuką. 24 marca drugoklasiści pojechali do Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie na spektakl pt. „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
To nasza lektura, dlatego obejrzenie sztuki z pewnością ułatwi nam pracę nad tekstem na lekcjach.
Napisana w 1834 roku w Genewie tragedia w pięciu aktach to opowieść o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarza, opowieść o funkcjonowaniu na świecie dobra i zła.
Spektakl uwypukla wprowadzone przez Słowackiego liczne wątki baśniowe. Ciekawym pomysłem było wprowadzenie do spektaklu multimediów podkreślających elementy baśniowe.
Duże znaczenie mają tu czary królowej Goplany i działania jej sług - Skierki i Chochlika. Motywy baśniowe są wykorzystane w oryginalny sposób: zostały odwrócone – zło zwycięża dobro, dobra siostra ginie z ręki złej, czary nie pomagają, ale utrudniają życie bohaterom. Dopiero w ostatniej scenie dobro odzyskuje władzę.
Największe wrażenie robi muzyka – doskonale buduje nastrój, zapowiada nadchodzące zdarzenia oraz wyraża emocje bohaterów.


|
Dzień talentów |
 DZIEŃ TALENTÓW
Ostatnia godzina wychowawcza to popis talentów. Każdego roku uczniowie prezentują na forum szkoły swoje talenty i pasje. Wielu spośród uczniów od lat pogłębia zainteresowania, pracuje nad własnym rozwojem, nie każdy z nich miał odwagę i wystąpić.
Podziwialiśmy zatem dobrze znanych nam z różnych uroczystości artystów: grające na skrzypcach uczennice szkoły muzycznej – siostry: Natalię i Weronikę Kowalskie, także śpiewającą i grającą na gitarze Weronikę wokalistki Olę Szymańską i Oliwię Kondys, akompaniujące sobie na fletach i gitarze.
Nie obyło się bez niespodzianek – Mateusz Gasik pochwalił się grą ,
Tomasz Górski opowiedział o swojej pasji, o judo, które trenuje już osiem lat. Dowiedzieliśmy się, czym jest judo – to droga ustępowania, droga do zwinności.
Pasję Olgi Szymańskiej i Matyldy Strączyńskiej mogliśmy podziwiać, oglądając przygotowany przez nie filmik. To jazda na rolkach. Rzeczywiście dziewczyny wspaniale sobie radzą, cała powierzchnia olsztyńskiego rynku należała do nich!
Następny popis talentów za rok.

|
Laureatki |
 NATALIA KOWALSKA I MAŁGOSIA ŻOŁYŃSKA - LAUREATKAMI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
Miło nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły zostały laureatkami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych:
Natalia Kowalska (kl.IIb) z j.polskiego oraz Małgorzata Żołyńska (kl.Ia) z biologii.
W ubiegłym roku wśród laureatów pojawił się - brat Małgosi, Michał, który zwyciężył w Konkursie z biologii, a siostra Natalii, Weronika, była laureatką Konkursu z j. polskiego. Małgorzata Żołyńska uzyskała teraz najwyższy wynik punktowy w woj. śląskim!!! Obie dziewczyny są w tym samym wieku - Gosia jest uczennicą klasy pierwszej, a Natalia (lekkoatletka, skrzypaczka, gitarzystka, flecistka i pianistka)... poszła rok wcześniej do szkoły!
GRATULUJEMY, DZIEWCZYNY!!!
Małgosia była przygotowywana do Konkursu przez P. Agnieszkę Rutkowską, a Natalia przez P. Beatę Dębską.
|
Wycieczka |

28 lutego 2017 roku odbyła się wycieczka do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Uczestniczyły w niej dwie klasy 1a i 1b. Do Żarek dotarliśmy gimbusem szkolnym. Każda z grup poszła w inną stronę ze swoim przewodnikiem. Pani, która nas oprowadzała, opowiadała, że to muzeum, to dawny młyn. Dowiedzieliśmy się jakie kiedyś były rzemiosła. Bednarz robił beczki, kołodziej tworzył koła, a szewc naprawiał buty. Poznaliśmy też różne narzędzia. Mieliśmy możliwość zmielenia żyta na mąkę w urządzeniu nazywanym żarno. Każdy dostał małe woreczki z ziarnem w środku. Zwiedziliśmy też pomieszczenie, w którym znajdowały się zbroje, tarcze, miecze i namiot rycerski. Przewodniczka dała nam puste monety, żebyśmy mogli sami zrobić pieniążka. Pani zaprowadziła nas również do pokoju, gdzie opowiadała o różnych rzemiosłach. Były tam szklane schody prowadzące do przeźroczystej, zrobionej ze szkła podłogi. Na półkach stały telefony. Każdy z nich opowiadał inną historię. Pod koniec można było kupić sobie pamiątki. Niektórzy zrobili sobie także pieczątkę z nazwą tego muzeum. Po udanej wycieczce wróciliśmy do swoich domów.
Moim zdaniem wycieczka była ciekawa. Duże wrażenie zrobiła na mnie szklana podłoga i schody. Mam nadzieję, że innym ta podróż podobała się tak samo jak mnie.
autorka: Zuzanna Sypuła kl. Ia
|
Profilaktyka |
 WYCHOWYWAĆ MOŻNA TEŻ TAK
24 lutego uczniowie klas trzecich wzięli udział w koncercie w ramach profilaktyki uzależnień - "Szkoła wolna od uzależnień-DROGA DO NIKĄD". Odbył się on w GOK-u w Olsztynie, a został zrealizowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Grzegorz Stępień "ORNETTE"- czynny muzyk zespołu Oddział Zamknięty z towarzyszeniem gitarzysty Piotra Sokołowskiego „Bzyka” pawie prze dwie godziny świetnie grali, śpiewali i mówili: o tym, co dobre, o tym ,co się nie udało, o radościach, o przegranych, o szczęściu, o szacunku.
|
Edukacja teatralna |
 SPEKTAKL "W PRACOWNI MISTRZA JANA"
Średniowieczny kronikarz bujający się w rytmie reggae i ska, rockowa bitwa na kije, a na finał freestyle Miksera... A wszystko to zawarte w godzinnym musicalu. 20 grudnia studenci Akademii im. Długosza w Częstochowie zaprosili na prapremierowy spektakl "W pracowni Mistrza Jana". Wydarzenie odbyło się na dużej scenie Teatru im. Mickiewicza, a uczestniczyła w nim kl. II B.
|
Edukacja teatralna |
 „"O DOBRYM WYCHOWANIU SŁÓW KILKA”
24 lutego uczniowie obejrzeli spektakl teatralny pt: „ Dziękuję, przepraszam, proszę, czyli zasady dobrego wychowania”.
Aktorzy: Wojciech Habela i Jacek Lecznar przypomnieli młodzieży zasady savoir-vivre.
Uczniowie brali w przedstawieniu czynny udział, odgrywając scenki z życia codziennego. Aktorzy zadawali zebranym pytania dotyczące zasad dobrego wychowania.
Okazało się, że gimnazjaliści doskonale wiedzą, jak należy zachować się w różnych sytuacjach. Ten pouczający występ wskazywał, jak ważne jest przestrzeganie zasad dobrego zachowania i jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego postępowania w życiu codziennym.

|
Apel podsumowujący I półrocze |

GRATULACJE DLA NAJLEPSZYCH
W pierwszym dniu lutego odbył się apel podsumowujący pracę i osiągnięcia uczniów w I półroczu. Z funduszu Rady Rodziców tradycyjnie zakupione zostały słodkie niespodzianki dla najlepszych - okazali się nimi: Michał Żołyński - średnia 5,5 Weronika Śledź - średnia 5,4 Małgorzata Żołyńska - średnia 5,4 Na kolejnych miejscach ze średnią powyżej 5,0 uplasowali się: Dominik Kot, Kacper Celeban, Dawid Celeban, Natalia Kowalska, Weronika Kowalska, Julia Miszta, Maria Kluźniak, Olga Szymańska i Natalia Flejtes-Jończyk. Uczniowie ze 100% frekwencja w I półroczu to: Marta Bąbka, Karolina Śpiewak, Kinga Kozik, Dawid Celeban, Anna Dudek, Tomasz Tyliński, Aleksandra Jarosz, Agnieszka Andzel, Jakub Tora i Filip Karoń.

------------------
|
|
Kalendarz |
Po |
Wt |
śr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
|
|
|
|
Urodziny:
|
|